1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Ekstrüzyon Boşlukları

Gönderilme zamanı: 14 Ağu 2018, 10:19
gönderen msutas
Bir müşterimiz baskının dış hattında oluşan boşlukların nedenini sormuş. Bu konunun olası nedenleri ve çözümleri ile ilgili cevabımızı herkese faydası olabileceği için paylaşıyorum.

20180811_163257.jpg

1. Malzeme için ekstrüzyon sıcaklığı düşük gelebiliyor olabilir. Malzeme tam akışkan olmadan ekstrüzyon olduğu zaman motor zaman zaman malzemeyi itmekte zorlanıp bu şekilde boşluklar bırakabilir. Sıcaklığı bir miktar 5-10 C arttırmak bunu çözebilir.

2. Baskı hızı yüksek olduğunda filaman ısıyı alıp erimek için yeterince zaman bulamayabilir. Bunu test etmek için modeli 30 mm/sn hızla basmayı deneyebilirsiniz.

3. Cura'da geri çekme hızı ve mesafesi çok arttırıldığında oluşabilir. Normalde 7 Hills filamanlarda bizim cihazlarımızla 40mm/sn hızla 1mm geri çekme yeterli oluyor.

4. Farklı dilimleme programları kaynaklı bir sorun olabilir. Rigid3d.com'daki Cura versiyonu ile baskı almadıysanız. Sitemizdeki Cura versiyonu ile denemenizi öneririz.

5. Gönderdiğiniz resimde genel olarak hatlar düzgün atılmış. Nozül tıkanıklığı ile ilgili bir problem varmış gibi durmuyor ancak hatlarda bozulma ile birlikte bu durum yaşansaydı, nozülde kısmı tıkanıklık da olabilirdi. Nozülde kısmı tıkanıklık olması durumunda Kontrol->Sıcaklık->Nozül ekranından sıcaklığı 260 C olarak ayarlayıp nozül ısınınca ekstruder mandalına basıp filamanı elle bolca besleyerek nozülde pislik varsa atılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin hemen ardından Hazırlık->Soğut işlemini seçerek nozül soğuyana (200 C altı) kadar elle filaman beslemeye devam edin. İşlemi kısa sürede tamamlamanız gerekiyor. 3-5 dakikadan uzun süre nozülü bu yüksek sıcaklıkta tutmanız nozülün tamamen tıkanmasına neden olabilir.