Zero 02 Modeli Fan Sesi Azaltma (%75)

Sizi dinliyoruz. Ürünlerimizde görmek istediğiniz özellikleri burada yazabilirsiniz.
cagriahiskali
Yeni Üye
Yeni Üye
Rigid3D Sahibi / Kullanıcısı: Evet
Rigid3D Modeli: Zero2

Zero 02 Modeli Fan Sesi Azaltma (%75)

Mesaj gönderen cagriahiskali » 27 Mar 2019, 21:05

Yaklaşık 2 aydır Zero02 Modeli kullanıcısıyım. Üründen oldukça memnunum. İhtiyaç halinde Mehmet Bey bizzat kendisi ilgileniyor.

Yazıcı da şöyle bir durum tespit ettim, yazıcının sesi bazen fazla bazen az çıkıyor, yazıcıya sertçe dokununca ya da sallyınca sesin tınısı ve şiddeti değişiyor. Bu durum bana fan bağlantısında bir sorun olduğunu düşündürdü. İçimdeki dürtüye engel olamayarak yazıcının altındaki kapağı açtım ve bu kadar değişken seslere neden olan fanı bizzat görmek istedim.
Ses yapan fan kontrol kartını soğutmak için kullanılan küçük bir fan. Bu kadar küçük bir fanın bu kadar ses yapması olanaksız diye düşünüp fanı bağlantısından söktüm ve boşta çalıştırdım. Tam da tahmin ettiğim gibi fan neredeyse sessiz, hafif bir uğultu ile çalışıyordu. Ancak fanı gövdeye vidaladığınız zaman muaazzam bir ses çıkmaya başlıyor. Bu duruma biraz kafa yorduktan sonra sorunun kaynağını ve çözümü bulmak zor olmadı.

Fan gövdeye sadece bir kenarından bağlanmış, iki vida ile sac brakete tutturulmuş. Dİğer kenarı yani diğer iki deliği boşta. Fan çalıştığı zaman küçük titreşimler gövdeye vidalar ile aktarılıp ses yapmasına neden oluyor. Diğer kenar boşta kaldığı için fandaki titreşimler normalden daha fazla oluyor. Önce vidaların gevşek kaldığı için bu kadar ses yaptığını düşünüp vidaları iyice sıktım. Fakat ses daha da arttı. Çözüm basitti, bir şekilde fandaki titreşimlerin gövdeye aktarılmasını engellemek!

Çözüm;
1-- Fan ile braket arasına su contası, keçe vb. (flex filamen ile de yazdırabilirsiniz) koyarak fan ile braket arasındaki direk bağlantıyı kesin.
2-- Fanı brakete tutturan metal vidaları atın, bulabiliyorsanız 3mm plastik vida kullanın, metal vida metal brakete temas ettiği için sese neden oluyor.
3-- Son ve en önemli aşama. Boşta kalan diğer iki deliğe yine 3mm kalınlığında minimum 5cm uzunluğuna iki vida takın. Vidaların boşta kalan kısımları kontrol kartının üzerine değil diğer tarafa doğru uzasın. Bu vidalar metal olabilir. Bu sayede fanın boşta kalan kenarına da bir ağırlık binecek ve bu vidaları uzun taktığımız için titreşim bu vidaların üzerinde sönümlenecek.

Sonuç;
Makinenin sesinde %75 azalma.

İnanmayan denesin.