Zero02 2019 Model- Extruder'dan gelen ses.

Yazıcınız ya da 3D baskı ile ilgili desteğe mi ihtiyacınız var? Biz buradayız.
cagriahiskali
Yeni Üye
Yeni Üye
Rigid3D Sahibi / Kullanıcısı: Evet
Rigid3D Modeli: Zero2

Zero02 2019 Model- Extruder'dan gelen ses.

Mesaj gönderen cagriahiskali » 20 Nis 2019, 17:56

Ne yaptımsa extruder dan gelen click click diş atma sesine engel olamadım. Diş atmalar baskıyı da etkiliyor haliyle.
Sitede sunulan kendi yazılımı kullandım
Yeni nozzle taktım
Sıcaklıkla oynadım
Farlı marka filamenler denedim
Hız retraction vs onlarca kombinasyon denedim.
Hep aynı yerde aynı şekilde diş atlaması yapıyor.
Sanki yazılım yarım step komutu veriyor da extruder motoru yarım step desteklemediğinden step boşlukta kalıp geri gidiyor gibi bir izlenim var.
Extruder da kullanılan motorun step sayısı nedir?
Daha yüksek step sayılı ve daha güçlü bir motor kullanmayı düşünüyorum.
Tavsiyeleriniz nelerdir?

:x

msutas
Site Admin
Site Admin

Re: Zero02 2019 Model- Extruder'dan gelen ses.

Mesaj gönderen msutas » 22 Nis 2019, 08:54

Motor gücü ile alaklı olması zor. Ekstruderde o boyuttaki en güçlü motoru kullanıyoruz.

Bize konu ile ilgili kısa video ve baskı fotoğraflarını wetransfer aracılığıyla gönderebilirseniz. Konuyu inceleyip birlikte çözelim.

cagriahiskali
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen cagriahiskali » 23 Nis 2019, 01:01

Tekrar merhaba. Bu olay daha çok küçük objelerde dar alanlarda çalışırken oluyor. Retraction tamamen kapadığımda bile gerçekleşiyor. Yeni nozzle takıp denediğim için tıkanıklık nedeniyle olmadığına eminim. Sadece ilk katmanda değil diğer katmanlarda da meydana geliyor. Nozzle tabla arası mesafeyi bilerek arttırıdım yine sonuç değişmedi. Hep belirli bir pozisyonda yapıyor. Yani yazılım kaynaklı bir sorun oluştuğunu düşünüyorum. Örneklemek gerekirse; yazılım 1 derecelik bir dönüş komutu veriyor ama extruder motoru minimum 1.8 dereceyi desteklediği için o esnada kararsızlık meydana geliyor. İlgili ekler aşağıda linkte.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

msutas
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen msutas » 23 Nis 2019, 01:11

Filaman markası, cinsi ve baskı sıcaklığı nedir?

Baskı sıcaklığını biraz arttırmak faydalı olabilir. Nozülden akan plastiğin şeklinden sanki bu filaman için baakı sıcaklığı biraz düşük gibi duruyor.

Bir de yay sertliğini ayarlayan vidayı biraz gevşetmek faydalı olabilir.

cagriahiskali
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen cagriahiskali » 23 Nis 2019, 08:54

Filamanı tamamen çıkarıp boşta çalıştırdığımda da yapıyor.

Zero02 modelinin marlin yazılımını paylaşmanız mümkün mü?

msutas
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen msutas » 23 Nis 2019, 12:07

Yazılımı yükleyip link atarım. Ancak bu durum yazılımdan kaynaklanmaz.

Yazılım yüklemesi yapıldığında ve birşeyler ters giderse çözümünün garanti kapsamında yapılamayacaktır. Bu yüzden önermem.

Sorunu tam analiz edebilmemiz için örnek baskı gcodeu ile bir baskı alıp resmini paylaşabilir misiniz? Örnek baskının gcodeu forumda mevcut.

Bu durumu yaşadığınız baskıların gcodeunu Rigid3d.com daki Cura'dan alıyorsunuz değil mi? Cura 3 ve 4 versiyonlarında benzer sorunlar yaşayanlar oldu. O zaman konuyu incelemiştik. Yeni Cura versiyonlarında yüzlerce ayar olması nedeniyle soruna hangi ayarın neden olduğunu tespit edemedik.

Bizim sitedeki Cura'da bu sorunu yaşıyorsanız belki motor sürücüsü akım ayarı düşüktür. Bunu inceleyip düzeltebilmemiz için cihazı bize gönderebilirsiniz. Garanti kapsamında sorunu giderebiliriz.

cagriahiskali
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen cagriahiskali » 23 Nis 2019, 21:22

Evet Rigid Cura da da yapıyor. Ancak ben Normal Cura yı tercih ediyorum çünkü Ridig cura da istediğim ayarlar yok..

Biraz araştırma yaptım ve sanırım sonuca biraz yaklaştım. EXTRUDER sürücüsü DRV8825 buna neden oluyor. Önce sürücücün voltajını arttırdım sorun daha da arttı. Voltajı 0.400 seviyelerine düşürünce diş atma olayı neredeyse yok oldu. Daha da düşürmek istedim ancak bu defa da akım güçsüz gelmeye başladı. Şimdilik optimum sürücü voltajını 0,4 olarak tespit ettim.. 20 sekme yapıyordu eskiden şimdi 1-2 sekmeye kadar düştü.

Diğer 3 motorun sürücüsü farklı kullanılmış. Sadece Extruder motorunda drv8825 kullanılmış ve bu sürücünün altında sadece 1 adet jumper bağlantısı yapılmış. Diğer motorların sürücülerinin altındaki jumperlar hepsi aktif ve 3 er tane.

Diğer motorun sürücüsü ile extruder motorun sürücüsünü değiştirdim. Sonuç; evet sorun ortadan kalkıyor. Geri sekme yapmıyor. Ancak yazılımsal olarak ters komut veriyor tabi. Siz de extruder sürücüsünde drv8825 yerine başka bir uygun sürücü kullanıp deneyebilirsiniz. Ya da extruder motoruna uygun başka bir iyi/kaliteli sürücü varsa bana iletirseniz ben de alıp denemek istiyorum.

Bizim gemi modelini Cura 4.0 da dilimleyip sorunu siz de ilk katmanda 4-5 adet geri sekme/diş atma ile gözlemleyebilirsiniz.

Extruder motoruna uygun başka bir sürücü tavsiyenizi bekliyorum ve marlin yazılımını da aşağıdaki mail adresine link olarak atarsanız çok sevinirim.

cagriahiskali@hotmail.com

İlginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

msutas
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen msutas » 24 Nis 2019, 00:16

Size yazılımı yarın göndereceğim. Bakarsınız. Bahsettiğiniz konuyu inceleyeceğiz. Bunun için bana gönderdiğiniz sorunlu gri renkli baskının modelini gönderebilir misiniz? Aynı model üzerinde çalışalım.

Cihaz tasarımlarında seçilen parçalarda büyük titizlikle hareket ediyoruz ve deneme-yanılma şeklinde bir çalışma yürütmüyoruz. Sürücülerle ilgili bahsettiğiniz konuların hepsinin teknik bir nedeni var. Hiçbiri maliyetle ilgili ya da tesadüfi değil.

Sessizlik açısından ilk 3 sürücü olarak TMC2208 kullanılıyor. X, Y ve Z eksenlerinde 40mm uzunluğunda 0,45NM tork verebilen motorlar kullanılıyor. Bu motorlar 1,5 amper akıma dayanabiliyor ve maksimum tork bu amper uygulandığı zaman elde ediliyor. TMC2208 maksimum 1,5 amperi destekliyor. Aynı zamanda sessizliği sağlamak için TMC2208 her bir mikro adımı 16 ya bölerek motora hareket verir. Bu da motorun psuedo 256 mikro adımla çalışmasını sağlar. Mikro adım sayısı arttıkça motorların torku düşer.

Ekstruder de ekstra motor gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle ekstruderde 48mm uzunluğunda 0,55NM tork verebilen motor kullanılıyor. Bu motor 1,68 amper akıma dayanabiliyor ve maksimum tork bu amper uygulandığı zaman elde ediliyor. DRV8825 sürücü maksimum 2 amperi destekliyor. Motordan maksimum gücün alınabilmesi için bu eksende TMC2208 yerine DRV8825 kullanılıyor. DRV8825 sürücünün akım kontrol potu 0,84 Volta ayarlandığında akımı 1,68 amperde sınırlar. Jumperlarla ilgili olarak DRV8825 sürücülerin 32 mikro adım modunda kararlı çalışmadıkları deneysel olarak ispatlanmıştır. 16 mikro adımda kararlılık ile ilgili sorun yaratmamaktadırlar. Bu nedenle DRV8825 sürücüyü 16 mikro adımda çalıştırıyoruz. Jumperların hepsi takıldığında DRV8825 32 mikro adımda çalışır. Tek jumper ile 16 mikro adımda çalışır. Hem torkun yüksek olması hem de sürücünün kararlı çalışması açısından 16 mikro adımda çalışması tercih ediliyor. Şu an 0,4 V ile sizin cihazınızın ekstruder torku bir hayli düşmüş durumdadır.

Bununla birlikte DRV8825 çipi kendi bünyesinde voltaj regülatörü barındırır. Çip çalışma gücünü ana kartın 5v güç kaynağı yerine motor güç devresinden alır. Bu nedenle zaman içinde arıza oranları düşüktür ve arızaları nedeniyle karttaki diğer bileşenleri bozma oranları düşüktür.

Cura'nın yeni versiyonlarında ekstruderin boşluklu basması A4988, DRV8825 ve TMC2208 sürücülü cihazlarda da yaşanıyor. Sorunu çözmek için bizim problemi dilimleyiciden yalıtmamız gerekir. Aynı cihaz aynı modeli bir programda düzgün diğer programda kötü basıyor ise cihazı kurcalamanın pek anlamı yok, sorunsuz cihazı bozabiliriz. 2 program arasında fark var ise ya dilimleyici ayarları ile ilgilidir ya da programla ilgili

cagriahiskali
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen cagriahiskali » 24 Nis 2019, 16:39

Vermiş olduğunuz teknik detaylar için teşekkür ederim. Oldukça aydınlatıcı oldu.

Rigid ile dilimlediğim küpe modelinde sorun çıkıyor ancak bizim gemi modelimizde rigid sorun çıkarmıyor.
Cura 4 ile dilimlenen gemi modelinde aynı sorun yine baş gösteriyor.

Özetle Rigid programı bazı modellerde sorun çıkarmazken bazı modellerde cura4 deki aynı sorunu yineliyor.
Rigid'in sorunlu yazdığı küpe modelini ek'de paylaşıyorum. İlk katmanı yazarken dikkatle dinlerseniz 5-6 kez tık'ladığını duyacaksınız. (Diğer katmanları saymadım baskıyı durdurdum)

Model üzerinde zaman kaybetmemek adına extruder'a makineden eksenleri yönet kısmından direk 1mm yukarı veya aşağı komut verdiğinizde de aynı sesi çıkardığını gözlemleyeceksiniz. İlk başlarda bu sesi nozzle tıkanıklığında oluşan geri tepme sesi sandım. Nozzle tıkanıkken oluşan geri tepme sesi daha tok ve farklı bir ses iken bendeki sorun daha tiz bir ses ile kendini gösteriyor.

Ben iyi niyetli olarak sorunu belirgin hale getirip çözüm için birşeyler yapmaya çalışıyorum. Rigid Cura sorun çıkarmıyor onu kullanın başka program kullanmayın demek Marka olan bir firma için hatalı bir yaklaşım bence. (Ki az da olsa sorun Rigid Cura'da da mevcut). Ben ne yaparsam yapayım Cura programından vazgeçemiyorum, kullandığım onlarca ince ayar var. Rigid Cura ve Slic3r programlarında sorun çok nadir gözlemlenirken Simplify3D ve Cura 4.0 programlarında sorun daha belirgin meydana geliyor.

Ben bu duruma çözüm bulabilmek adına gecelerce uykusuz kalıp araştırmalar yaparken farklı farklı programlarda yüzlerce farklı ayar denerken inanın cihazın garanti dışı kalması umrumda bile olmadı. Tek derdim bu makineyi kullanan, bi ihtimal aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılara faydalı olabilmek ve gelecek Rigid3D modelleri için geri bildirimlerle gelişimine destek olmak.

2 aylık deneme yanılmalarım neticesinde naçizene vardığım sonuç driver oldu. En etkili yöntem de sürücü voltajını düşürerek 0,4-0,5 aralığında tutmak. Bunu da sizinle paylaşmak istedim.

Kesin ve kökten bir çözüm bulabilirsem bunu yine burada paylaşıyor olacağım. Ne olursa olsun bu makine güncel kalmalı ve Cura 4.0 ve sonraki versiyonlarında dahi sorunsuz çalışmalı.

Teşekkürler.

İlgili dosyalara aşağıdaki linkten erişebilirsiniz..
https://drive.google.com/drive/folders/ ... JwuZFrQGGt

cagriahiskali
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen cagriahiskali » 20 May 2019, 15:45

ÇÖZÜM;
Cura4 Travel Settings.png
Cura4 Travel Settings.png (11.25 KiB) 5664 kere görüntülendi

https://youtu.be/VT6DKTOtlmk